Kapitola 3
Umístnění radioklubu bylo na různých místech Litoměřic .
Po vzniku Svazarmu se kroužek - radioklub přestěhoval v roce 1953 do budovy OV Svazarmu na Mírové náměstí 19. Umístněn byl v mezipatře a okna směřovaly do dvora, kde byly nataženy antény. V domě byl také Dům oděvů. Domy na Mírovém náměstí jsou ve svém celku památkami chráněnými státem. Například dům hned vedle vpravo č.p. 42 Mírové náměstí 20 - U pěti panen je barokní dům vystavěný v l. 1725 - 1730 O.Broggiiem, který zde také bydlel. Dnešní úprava je z let 1951 - 1952. Nahoře vzadu byl sklad OV Svazarmu, kde bylo plno starých inkurantních zařízení dodaných z armády. Později tam byly i RM 31, s kterými se provádělo spojení v krajské spojovací síti. Taktéž byly prováděny krajské aktivace spojovací síťě civilní obrany . Když jsem si to tam byl letos prohlídnout, tak jsem to vůbec nepoznal. Nádherné suché prostory.
V prosinci 1958 se radioklub přestěhoval na Mostnou horu . Zde byl radioklub umístněn v suterénu restaurace. V té době zde ještě nebylo tolik vysokých stromů jako dnes.
Mostnou horu (272 m n. m.) neboli Mostku najdete na severním okraji Litoměřic. Už v roce 1910 tady stála dvacetimetrová kamenná rozhledna s výletní restaurací, postavenou v německém romantickém slohu. Stavba rozhledny s výletní restaurací vznikla z iniciativy „Spolku pro zvelebení města Litoměřic“ pod dohledem vrchního rady Vilhelma Maiera.
Věž měla tehdy tři funkce, sloužila jako požární hláska, vojenská pozorovatelna a meteorologická stanice. Stavba je dílem architekta Viktora Krause, návrh realizovala firma Krause-Poselt. V roce 1934 byla přistavěna vinárna (veranda a taneční sál) a altán.
Po druhé světové válce patřila rozhledna městu, po roce 1955 se stala jejím majitelem společnost Restaurace a jídelny, n. p., Ústí nad Labem. V roce 1990 byla vrácena opět městu, avšak tento objekt byl následně zprivatizován, aby v roce 1992 její majitel provedl kompletní rekonstrukci a vyhlídkovou věž s restaurací zpřístupnil turistům.
Na věž můžete dnes vystoupat po 96 schodech přímo z přilehlé restaurace Legenda. Je odtud, i přes malou nadmořskou výšku, pěkný výhled na celé Polabí, vrcholky Českého středohoří, horu Říp a za dobré viditelnosti i na některé části Prahy. K rozhledně můžete dojet i autem, z ulice Fillova v Litoměřicích odbočíte na úzkou asfaltovou silnici vedoucí lesem. Místo je však za slunečného dne vhodnější pro pěknou nenáročnou procházku.
Malá vzpomínka na radioklub na Mostné hoře od M.Jenčeka:
Vzpomínám si, že byl radioklub - vysílací středisko na Mostné hoře a bylo to jak je dneska kuchyň hospody no v přízemí dole a okna jsme měli do předzahrádky. Koukalo se směrem do Litoměřic na schody.To bylo ve sklepě ? Ne v nulovém podlaží. Byl tam Láďa Řezníčků,Hofbauer,Nekvasil a hlavně vojáci. Záklaďáci ? Né spíš z povolání důstojníci. Byly tam dvě místnosti, první přijímací druhá vysílací ,Ty zdroje to si pamatuji byly velké bedny a ten vysilač si již nepamatuji. Usměrňovací elektronky,diody na anody . Mně fascinovali ty průvleky ven, izolátory to bylo nádherný.Antény byly samozřejmě drátovky, dipóly tahané z věže dolů ,přizpůsobovací členy to odpovídalo té technice těch let.VKV se zkoušelo z věže. Myslím,že tam bylo nějaké vojenské vyřazené zařízení. Co už to bylo to nevím. Byl jsem dítě školní, školu jsem končil v roce 1961, tak to muselo být před tím asi v roce 59-60.
Radioklub končil činnost na Mostné hoře koncem roku 1961, kdy se přestěhoval zpět do města do ulice Velká Krajská 5 , poblíž Mírovému náměstí. Zde měl i po určitou dobu k dispozici zasedací místnost naproti radioklubu dům číslo 4. V klubu byla vysílací místnost, klubovna, vodovod, WC na chodbě v domě a sklad. Byla tam výloha.
Problémy byly s topením, s anténami a rušením příjmu radia a TV. Přes tyto všechny nedostatky jsme na tomto místě setrvali přes 22 let , byť se předsedové ZO snažili neustále, jak vyplývá z archivních dokumentů o nové prostory.Toto se nám podařilo až v roce 1984 , kdy jsme se dne 3.7.1984 přestěhovali do bývalé autoškoly v Koněvově ulici 14 nyní Palachova
Zde byla k dispozici malá chodbička , menší skládek , velká učebna , příslušenství a místnost pro vysílání. Na střeše se nechal vyrobit antenní stožár,neb svépomocí to bytový podnik nepovolil.Na fotografii je vidět pozůstatek radioklubu.
Ve velké učebně se prováděla schůzová činnost. Hlavně sloužila pro výcvik branců a mládeže. Sem tam se tam objevovali i myslivci. Nejdříve se zde museli provést různé stavební úpravy, zrovna jako před tím ve Velké krajské. Místnosti v suterénu a s tím související vlhkost. V těchto prostorách jsme vydrželi jen 6 let do konce roku 1990. Po rozpadu Svazarmu nám byla nabídnuta jedna místnost v nájmu na bývalém OV Svazarmu Českolipská 325.
Paradox je, začátek činnosti radioklubu byl v roce 1953 na OV Svazarmu na Mírovém náměstí ve městě. A prakticky začátek zakončení po 47 letech také na bývalém OV Svazarmu. Problém jsme měli s materiálem. Nebyl kam dát. A tak v místnosti nebylo k hnutí. Místnost byla v patře viz fotografie, čtvrté okno zprava. Bylo tam sucho, teplo, jenom ta cena nebyla nejmenší. Anténu jsme zde již měli vybudovanou dříve, neb jsme odsud ze zasedačky jezdili některé větší KV závody z důvodů rušení ve městě. Na fotografii budovy jsou vpravo vidět zbytky držáků stožáru antén. Činnost zde nám vydržela do 31.3.1995, neb peníze za nájem byly vyčerpány.
Pak již probíhala činnost 14 let po všech možných hospodách v Litoměřicích. Závodilo se převážně na VKV, zejména Polní dny. V jedné z nich jsme radioklub OK1KKP skoro po 60 ti letech k 1.5.2009 zrušili.
x
Eda OK1EM